Obezite Rehabilitasyon
08 Ekim 2018

OBEZİTE REHABİLİTASYONU

    Obezite günümüzün en önemli sorunlarından biri. Tedavisi disiplinler arası bir programı gerektiren bu hastalığın, diyetin yanı sıra fizik tedavi süreci de var. Vücudun kilo artışı ile ortaya çıkan aşırı yağlanmasına obezite denir. Çağımızın en büyük sağlık sorunlarından biri olup, çeşitli hastalıklara da zemin hazırlar. Obezite yetişkinlerde tip 2 diabetin yüzde 80'inden, iskemik kalp hastalıklarının yüzde 35'inden ve hipertansiyonun yüzde 35'inden sorumlu olup her yıl bir milyondan fazla ölüme yol açmaktadır.

OBEZİTE TEDAVİSİNDE FİZİK TEDAVİ VE REHABİLİTASYON KLİNİĞİNİN ROLÜ

    Fiziksel aktivite, bazal düzeyin üzerinde enerji harcamayı gerektiren bedensel hareketlerdir. Her türlü hareketi kapsayan geniş anlamlı bir terim olup günlük yaşam aktivitelerinden çeşitli spor faaliyetlerine dek geniş bir alanı kapsar. Kişilerin fiziksel aktivite düzeyleri obezite ve kilo kaybı açısından önem arz etmektedir.
   
Obezite gelişiminin başlıca nedeni enerji tüketimine oranla enerji alımındaki fazlalıktır. Egzersiz alınan enerji miktarının yanında çıkan enerji miktarını da azaltır. Egzersiz diyet ile birleştirildiğinde ise yağ kaybını arttırmakta ve yağsız kütleyi korumaktadır. Bunların yanında kas kuvvetinin artması ile bölgesel incelme/sıkılaşma sağlanır. İleri dönemlerde ise egzersiz enerji tüketimini arttıracağı için kilo kontrolü sağlanır. Dolayısı ile vücut ağırlığını azaltmaya yönelik bütün programlar egzersiz içermelidir.
   
Bu etkilerin yanı sıra egzersizle birlikte ağrı, kardiyovasküler riskler, kemik mineral yoğunluğu, kan yağ ve glikoz düzeyleri, uyku kalitesi gibi obezitede sık görülen problemlerde ise belirgin iyileşmeler görülmektedir. Dolayısı ile egzersizde kilo kaybı amaçlanmasa bile kardiyovasküler ve psikolojik risk faktörlerinde düzelme sağlanabilmektedir. Obezite cerrahisi geçirecek hastalarda ise operasyon öncesi ve sonrası yapılan tedavi ve egzersizler ile operasyon başarısı arttırılırken operasyon sonrası günlük yaşama dönüş hızlanır.  
    
Günlük yaşamda bireylerin yaşa, cinsiyete, mesleklerine, genetik ve fizyolojik özelliklerine ve varsa hastalık durumuna göre değişen günlük enerjiye ihtiyacı vardır.
 
Spor Hekimlerimiz tarafından kişiye özel olarak hazırlanmış programla birlikte, fiziksel zindeliği sağlayan faktörlerin bir ya da bir kaç unsuru egzersiz reçetesine dahil edilerek obez bireylerin fiziksel aktiviteleri planlanır ve sağlığına kavuşması sağlanır.