Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon
22 Temmuz 2020

Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon


  Hastanemiz fizik tedavi rehabilitasyon birimi; poliklinikler, ayaktan tedavi ünitesi ve 113 yataklı hasta servisi ile hizmet vermektedir.Hastaların ayaktan tetkik ve tedavilerinin yürütüldüğü polikliniklerimiz dokuz uzman hekimle hizmet vermekte olup günlük 1000'in üzerinde hastanın muayenesi sağlanmaktadır.
 

    Polikliniklerimizin hemen yanında konumlandırılmış olan ayaktan tedavi ünitemizde günlük 800 civarında hastanın tedavisi yapılmaktadır.Yılın  on iki ayı tam kapasite ile çalışmaktadır.Ayaktan tedavi  ünitemizde başlıca fizik tedavi uygulama alanları olan bel ve boyun fıtıkları, artrozlar, romatizmal hastalıkların tedavileri yanında elektroterapi, hidroterapi, eswt hizmeti, obezite rehabilitasyonu, pediatrik rehabilitasyonu, ortopedik rehabilitasyonu, nörölöjik rehabilitasyon hizmeti verilmektedir.Ayrıca yatağa bağımlı hastalarımız için günde on hastaya evde rehabilitasyon hizmeti verilmektedir.

    Yatan hastalarımız için hastanemizin 3 katında yer alan 113 yataklı servisimiz kullanılmaktadır.Yatan hastalarımızın tedavileri de hasta kayıtlarında yer alan jimnazyum tedavi ünitelerinde yapılmaktadır.


PRP (PLATELET RICH PLASMA) TEDAVİSİ   1.png
             7.jpg


 

PRP (Platelet Rich Plasma) trombositten zengin plazma anlamına gelir. PRP yeni bir tedavi şeklidir. Cildi riske sokmadan doğal yoldan kas- iskelet sistemi yaralanmaları ve hastalıkların iyileşmesini hızlandıracak umut verici bir çözümdür. Kan alyuvar, akyuvar, plazma ve trombositten (platelet) meydana gelir. Trombositlerin esas olarak kanın pıhtılaşmasından sorumlu olduğu bilinir. Otuz yılı aşkın bir süredir, aktivite edildikleri zaman trombositlerin büyüme faktörleri diye bilinen iyileştirici proteinleri salgıladıklarını biliyoruz. İyi hazırlanmış bir kompozisyon içindeki büyüme faktörleri dokuları iyileştirir ve yenilerler. Ayrıca ’ ‘sessiz doğal kök hücrelerini’’ aktive ederler. Buradan hareketle, kanımızda bulunan trombositlerin konsantrasyonunu artırarak doku iyileşmesini dramatik olarak hızlandıran büyüme faktörlerinin güçlü bir kokteylini yapabiliriz. Alınan kan çeşitli işlemlerden geçirilerek trombositler bir araya toplanır. Toplanan trombositler diğer kısımlarddan ayrılarak PRP elde edilir. Normal kanın bir mililitresinde 150.000 – 400.000 trombosit bulunurken PRP ’ de bu sayı 1.000.000 ‘ un üzerine çıkar. PRP ‘ nin felsefesi, bedenin kendinde bulunan doğal iyileştirme yeteneği ile ileri teknolojiyi birleştirmektir. Konsantre trombositler dokuların tamir yenilenmesinde esas olan büyüme faktörleri gibi yüksek doz biyoaktif proteinlere sahiptir.          

 

     13.jpg   8(1).jpg

ETKİLİ OLDUĞU HASTALIKLAR

1. Eklem kireçlenmesi (Osteoartrit): Diz, omuz, kalça, boyun, bel osteoartriti.

2. Omuz ağrıları: Rotator manşon yaralanmaları, donuk omuz kireçlenmesi.

3. Kronik plantar fasilit (topuk dikenli veya dikensiz).

4. Ön çapraz bağ yaralanmaları                                   

5. Pelvik ağrı ve instabilite.

6. Boyun ve bel ağrıları.

7. Tenisçi ve golfçü dirseği.

8. Ayak bileği burkulmaları.

9. Tendinitler.

10. Bağ zorlanmaları.

11. Menüsküs yırtığı.

12. Kas romatizması.

13. Kas travması , yırtılmalar.

14. İyileşmemiş kemik kırıkları.

15. Diz kireçlenmeleri.

16. El bilek travmaları, tendinitler.

17. Patellar tendinit.

18. Topuk dikeni.

19. Ayak bilek bağ yaralanmaları.

20. Kıkırdak aşınmaları , yaralanmaları.

21. Sporcularda iyileşmemiş stres kırıklarında.

22. Tendon onarımı uyarılmalarında.

23. Aşil yaralanmaları, aşınması

    

 3.jpg      4.jpg 

 

ÇOCUK REHABİLİTASYONU


   Hastanemizde hizmet olarak sunmaya başladığımız,çocuk rehabilitasyon ünitesinde, doğuştan yada sonradan meydana gelen fiziksel ve zihinsel engelli çocuk hastaların, özellikle tenden transfer operasyonu ve tenden gevşetme operasyonu olanlarına tedavi hizmeti sunulmaktadır.Serabral Palsili hastalarımızda randevu alarak tedaviye kabul edilmektedir.

  Ayrıca ihtiyacı olan çocuk hastalar için çocuk robotik rehabilitasyonu tedavisinede alınmaktadırlar.